Koniec kapitoly

16.04.2026
Keď som v ten večer zavrel zošit, nerobil som z toho žiadnu vedu. Položil som ho vedľa seba, oprel sa o stenu a mal som pocit, že som jednoducho dopísal ďalší deň. Nič viac. Ani ma nenapadlo, že sa k nemu už nevrátim. Mal som tam ešte miesto. Strany pripravené na piatok, sobotu, nedeľu, aj ten pondelok, ktorý mal byť posledný. Všetko to malo pokračovať. Malo to mať svoj rytmus, tak ako doteraz. Lenže som si povedal, že keď terapeut v pondelok nie je, tak to vlastne nemá význam. Že už nemám pre koho písať. Že si to nechám na neskôr.A tak som ten zošit už neotvoril.Vtedy mi to neprišlo dôležité. Nebolo v tom nič veľké. Len jedno malé rozhodnutie, ktoré som ani nevnímal ako rozhodnutie. Skôr ako niečo, čo sa proste stalo. A presne takto to začína. Nie veľkým pádom, ale tým, že si človek dovolí prestať robiť to, čo ho držalo.
Keď som odchádzal, mal som v sebe stále tie posledné slová, ktoré som tam napísal. Veril som im. Fakt. Nebola to pretvárka ani póza. Myslel som to vážne. Lenže niečo už nebolo na svojom mieste. Niečo malé, čo som si nevšimol, ale už to tam chýbalo. A vonku to prišlo rýchlo.Ako návrat do niečoho známeho, čo si človek nechce priznať. Tentoraz to však nebolo o peniazoch. Nebolo to o tom, že by som niečo prehral alebo stratil tak, ako predtým. Toto bolo iné. Tichšie, ale oveľa tvrdšie. Zasiahlo to niečo, čo sa nedá spočítať. Prišlo to rýchlo a zobralo mi to pôdu pod nohami tak, že som nemal kam ustúpiť. Zrazu som stál v situácii, kde už nešlo o výhovorky ani o plány, ako to napravím. Len o to, čo som si spôsobil a čo sa už nedalo vrátiť späť. Niektoré veci človek pochopí až vtedy, keď mu ich život ukáže bez obalu. A práve v tom momente, keď som už nemal nič, o čo by som sa vedel oprieť tak, ako predtým, sa objavilo niečo, čo som nečakal. Neboli to veľké slová ani rady. Skôr niečo, čo prišlo potichu a zostalo. Niečo, čo nič netlačilo, nič si nepýtalo a napriek tomu to začalo meniť všetko. Vtedy som tomu ešte nerozumel. Nevedel som, čo to znamená. Len som cítil, že to nie je to isté ako predtým. A keď sa dnes vrátim k tým posledným dvom dňom, ktoré som ešte napísal v liečbe, k tým vetám o vzťahoch, o tom ne-vzťahu, ktorý som v sebe nosil roky, začína mi to dávať zmysel. Musel som to povedať. Musel som to napísať. Nie preto, aby som to snáď pochopil. To nie... Ale aby som to konečne pustil. Niektoré veci sa totiž držia len preto, že ich človek nepustí von. A keď sa konečne povedia, aj keď bolia, niečo sa tým uzavrie. Možno práve preto tie ďalšie strany zostali prázdne. Nie preto, že by nebolo čo písať, ale preto, že sa to už nepísalo tam.To, čo prišlo potom, sa nedalo zachytiť hneď.Len sa to dialo. A ja som v tom prvýkrát po dlhej dobe nebol ten istý človek.

- JK -

Share
© 2026 - JK - . Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky